Založ si blog

Kritika kázne = nepochopenie, alebo účelové prekrúcanie ?

Pred pár dňami mi na prvej strane denníka Pravda udrel do očí titulok napísaný veľkým a hrubým písmom. Znel : „Nenávistné výroky kňaza o gejoch : Špina, zvrhlosť.“ Zaujal ma natoľko, že som si noviny kúpil, aby som si mohol pomerne rozsiahly článok doma v kľude prečítať. Článok sa týkal kázne, ktorá vraj mala odznieť počas bohoslužby v ktoromsi gréckokatolíckom chráme a mala byť odvysielaná aj na vlnách Rádia Regina Košice. Mala byť, no RTVS kázeň odvysielať odmietla. Denník Pravda však rozsiahly úryvok z kázne predsa len uverejnil. Samozrejme, s ( ne ) patričným komentárom.

Svoj príspevok s vyššieuvedeným titulkom jeho autorky začali slovami : „Šok a zdesenie vyvolal vo verejnosti uniknutý úryvok z kázne gréckokatolíckeho kňaza, ktorý odmietla odvysielať RTVS.“ V príspevku citovaná právnička, sociologička, zástupca iniciatívy Inakosť i jeho samotné autorky na charakteristiku kázne používajú výrazy : hysterická, desivá, štvavá, roznecujúca nenávisť, urážajúca ľudskú dôstojnosť. Právnička v súvislosti s kázňou hovorí o hanobení ľudí z dôvodu ich sexuálnej orientácie. Podľa zástupcu Inakosti „je tragické, že v deň pripomienky oslobodenia koncentračného tábora Osvienčim sa objavil text kázne, ktorý vyzýva na vytlačenie špiny za hranice štátu.“ Aj historička práva Katarína Závacká v súvislosti s kázňou pripomína, že počas druhej svetovej vojny boli homosexuáli posielaní do koncentračných táborov a v nich likvidovaní. Podľa nej, orgány činné v trestnom konaní mali už dávno zasiahnuť.

Nie tak dávno medializované štúdie porovnávajúce úroveň vzdelávania na slovenských a zahraničných školách konštatovali, že slovenskí študenti zaostávajú za svojimi rovesníkmi v schopnosti čítania s porozumením, teda v schopnosti porozumieť prečítanému textu. Po vyjadreniach rôznych právnikov, psychológov, sociológov, politikov, politológov i publicistov, ktoré na adresu spomínaného gréckokatolíckeho kňaza a jeho kázne odzneli v rôznych médiách, začínam uvažovať o tom, či problémy s porozumením textu nemajú aj poniektorí z nich.

Čo zaznelo v kázni ? Citujem podstatné časti :

„Aj naše Slovensko potrebuje rýchlu pomoc, hoci je v EÚ. Morálny život je ohrozený, je to útok na rodinu. Nečestnosť, korupcia a zlodejstvo rozsieva nenávisť. Rodina, priateľstvo a medziľudské vzťahy ustupujú a dopredu sa tlačí zisk a bohatstvo … Musíme niečo robiť, a rýchlo, aby nebolo neskoro.“

„…skutočná biologická mama je v Európe nič, práva majú gayovia, homosexuáli, aj pedofili, ale nie otec a mama.“

„Keď zaspíme a budeme sa len nečinne prizerať na túto amorálnosť a zvrhlosť, určite prehráme. Aj v rozprávkach sa to už mení. Už sa princ zaľúbi do kráľa, a nie do princeznej … Zobuďte sa, zastavte mor tretieho tisícročia.“

„Postavte železnú oponu takej tolerancii a prekrúcaniu. Vytlačte túto špinu za hranice štátu.“

„Počuli ste už, čo urobilo naše zdravotníctvo na základnej škole v Košiciach ? Kurz o pohlavných chorobách, kde deviataci mali vo dvojiciach ukázať sexuálne polohy medzi mužom a ženou, mužom a mužom i ženou a ženou. Navádzali na nemorálny život. A to bez súhlasu rodičov, ktorí boli pohoršení a písali otvorené listy do školy. Toto nám nepriniesli Cyril a Metod, ale EÚ.“

„…postavme sa za rodinu muža a ženy, postavme sa za čistotu a morálku. Nečakajme, lebo bude neskoro.“

Úryvok z kázne, uverejnený v Pravde, som si prečítal veľmi pozorne, no žiadny útok voči homosexuálom ako ľuďom som v nej nenašiel. Kňaz ostro kritizoval úpadok morálky, nečestnosť, korupciu, zlodejstvo i útoky na rodinu. Poukázal na to, že gayovia, homosexuáli a pedofili majú v Európe vo vzťahu k deťom už väčšie práva ako ich biologickí rodičia. Toto však v žiadnom prípade nie je útok na homosexuálov, ale predovšetkým na európsku legislatívu. Kňaz vo svojej kázni ani len nenaznačil, že za hranice štátu treba vyvážať homosexuálov a už vôbec nie, že ich treba likvidovať, ako to veľmi účelovo v súvislosti s druhou svetovou vojnou pripomínajú jeho kritici. Aj v súvislosti s inovovanými rozprávkami spomínanými v kázni, aj v súvislosti s popisovanými modernými vyučovacími metódami prenikajúcimi k nám zo zahraničia kňaz za špinu očividne nepovažuje samotných gayov, ale amorálnosť a zvrhlosť a za tie okrem iného aj nečestnosť, korupciu, zlodejstvo, … Výzva na vytlačenie takejto špiny za hranice štátu by, podľa mňa, nikoho nemala pobúriť. Práve naopak – všetci by sme si ju mali vziať k srdcu. Rovnako, ako viacerí rodičia zo spomínanej základnej školy v Košiciach.

Apropo, ak majú rodičia právo rozhodnúť o tom, či sa ich dieťa bude zúčastňovať na hodinách náboženstva, alebo etickej výchovy, prečo by nemali mať právo rozhodnúť o tom, či chcú, alebo nie, aby sa ich deti zúčastňovali na hodinách „sexuálnej výchovy“ ?

Slová protirečiace činom

04.02.2015

Áno, je to naozaj tak. Ich slová sa vôbec nezhodujú s činmi. Koho mám na mysli ? No predsa ľudí, ktorí v médiách spochybňujú zmysel a význam referenda o rodine a pritom neváhajú obetovať viac »

Kríza tradičnej rodiny a autogenocída

24.01.2015

Tak, ako každý iný, aj ľudský život má svoj začiatok a koniec. O tom, že sa to týka každého jednotlivca, nepochybuje hádam nikto. Že to isté platí aj vo vzťahu k človeku ako živočíšnemu viac »

Zloba, závist, zášť, . . .

12.01.2015

Nie je to zas až tak dávno, čo sme si na námestiach sľúbili lásku. Nie je to tak dávno, čo sme takmer všetci spievali "zloba, závist, zášť, strach a svár, ty ať pominou". Často mám však viac »

Michael Cohen

Americkí vyšetrovatelia preverujú úver Trumpovho exprávníka

20.08.2018 23:21

Michael Cohen si na financovanie taxislužby požičal 20 miliónov dolárov.

trump

Biely dom prepustil autora Trumpových prejavov

20.08.2018 23:01

Darren Beattie sa zúčastnil na zhromaždení belošských nacionalistov.

Donald Trump

Trump obvinil Čínu aj Európsku úniu z menových manipulácií

20.08.2018 23:01

Americký prezident Donald Trump v rozhovore s agentúrou Reuters obvinil Európsku úniu a Čínu z menových manipulácií.

SR NRSR prášok polícia vchod uzavretie BAX

V Bratislave zavraždili 58-ročnú ženu

20.08.2018 22:40

Podozrivého policajti po pár minútach pátrania zadržali.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 18189x
Priemerná čítanosť článkov: 2021x

Autor blogu

Kategórie