Založ si blog

Kritika kázne = nepochopenie, alebo účelové prekrúcanie ?

Pred pár dňami mi na prvej strane denníka Pravda udrel do očí titulok napísaný veľkým a hrubým písmom. Znel : „Nenávistné výroky kňaza o gejoch : Špina, zvrhlosť.“ Zaujal ma natoľko, že som si noviny kúpil, aby som si mohol pomerne rozsiahly článok doma v kľude prečítať. Článok sa týkal kázne, ktorá vraj mala odznieť počas bohoslužby v ktoromsi gréckokatolíckom chráme a mala byť odvysielaná aj na vlnách Rádia Regina Košice. Mala byť, no RTVS kázeň odvysielať odmietla. Denník Pravda však rozsiahly úryvok z kázne predsa len uverejnil. Samozrejme, s ( ne ) patričným komentárom.

Svoj príspevok s vyššieuvedeným titulkom jeho autorky začali slovami : „Šok a zdesenie vyvolal vo verejnosti uniknutý úryvok z kázne gréckokatolíckeho kňaza, ktorý odmietla odvysielať RTVS.“ V príspevku citovaná právnička, sociologička, zástupca iniciatívy Inakosť i jeho samotné autorky na charakteristiku kázne používajú výrazy : hysterická, desivá, štvavá, roznecujúca nenávisť, urážajúca ľudskú dôstojnosť. Právnička v súvislosti s kázňou hovorí o hanobení ľudí z dôvodu ich sexuálnej orientácie. Podľa zástupcu Inakosti „je tragické, že v deň pripomienky oslobodenia koncentračného tábora Osvienčim sa objavil text kázne, ktorý vyzýva na vytlačenie špiny za hranice štátu.“ Aj historička práva Katarína Závacká v súvislosti s kázňou pripomína, že počas druhej svetovej vojny boli homosexuáli posielaní do koncentračných táborov a v nich likvidovaní. Podľa nej, orgány činné v trestnom konaní mali už dávno zasiahnuť.

Nie tak dávno medializované štúdie porovnávajúce úroveň vzdelávania na slovenských a zahraničných školách konštatovali, že slovenskí študenti zaostávajú za svojimi rovesníkmi v schopnosti čítania s porozumením, teda v schopnosti porozumieť prečítanému textu. Po vyjadreniach rôznych právnikov, psychológov, sociológov, politikov, politológov i publicistov, ktoré na adresu spomínaného gréckokatolíckeho kňaza a jeho kázne odzneli v rôznych médiách, začínam uvažovať o tom, či problémy s porozumením textu nemajú aj poniektorí z nich.

Čo zaznelo v kázni ? Citujem podstatné časti :

„Aj naše Slovensko potrebuje rýchlu pomoc, hoci je v EÚ. Morálny život je ohrozený, je to útok na rodinu. Nečestnosť, korupcia a zlodejstvo rozsieva nenávisť. Rodina, priateľstvo a medziľudské vzťahy ustupujú a dopredu sa tlačí zisk a bohatstvo … Musíme niečo robiť, a rýchlo, aby nebolo neskoro.“

„…skutočná biologická mama je v Európe nič, práva majú gayovia, homosexuáli, aj pedofili, ale nie otec a mama.“

„Keď zaspíme a budeme sa len nečinne prizerať na túto amorálnosť a zvrhlosť, určite prehráme. Aj v rozprávkach sa to už mení. Už sa princ zaľúbi do kráľa, a nie do princeznej … Zobuďte sa, zastavte mor tretieho tisícročia.“

„Postavte železnú oponu takej tolerancii a prekrúcaniu. Vytlačte túto špinu za hranice štátu.“

„Počuli ste už, čo urobilo naše zdravotníctvo na základnej škole v Košiciach ? Kurz o pohlavných chorobách, kde deviataci mali vo dvojiciach ukázať sexuálne polohy medzi mužom a ženou, mužom a mužom i ženou a ženou. Navádzali na nemorálny život. A to bez súhlasu rodičov, ktorí boli pohoršení a písali otvorené listy do školy. Toto nám nepriniesli Cyril a Metod, ale EÚ.“

„…postavme sa za rodinu muža a ženy, postavme sa za čistotu a morálku. Nečakajme, lebo bude neskoro.“

Úryvok z kázne, uverejnený v Pravde, som si prečítal veľmi pozorne, no žiadny útok voči homosexuálom ako ľuďom som v nej nenašiel. Kňaz ostro kritizoval úpadok morálky, nečestnosť, korupciu, zlodejstvo i útoky na rodinu. Poukázal na to, že gayovia, homosexuáli a pedofili majú v Európe vo vzťahu k deťom už väčšie práva ako ich biologickí rodičia. Toto však v žiadnom prípade nie je útok na homosexuálov, ale predovšetkým na európsku legislatívu. Kňaz vo svojej kázni ani len nenaznačil, že za hranice štátu treba vyvážať homosexuálov a už vôbec nie, že ich treba likvidovať, ako to veľmi účelovo v súvislosti s druhou svetovou vojnou pripomínajú jeho kritici. Aj v súvislosti s inovovanými rozprávkami spomínanými v kázni, aj v súvislosti s popisovanými modernými vyučovacími metódami prenikajúcimi k nám zo zahraničia kňaz za špinu očividne nepovažuje samotných gayov, ale amorálnosť a zvrhlosť a za tie okrem iného aj nečestnosť, korupciu, zlodejstvo, … Výzva na vytlačenie takejto špiny za hranice štátu by, podľa mňa, nikoho nemala pobúriť. Práve naopak – všetci by sme si ju mali vziať k srdcu. Rovnako, ako viacerí rodičia zo spomínanej základnej školy v Košiciach.

Apropo, ak majú rodičia právo rozhodnúť o tom, či sa ich dieťa bude zúčastňovať na hodinách náboženstva, alebo etickej výchovy, prečo by nemali mať právo rozhodnúť o tom, či chcú, alebo nie, aby sa ich deti zúčastňovali na hodinách „sexuálnej výchovy“ ?

Slová protirečiace činom

04.02.2015

Áno, je to naozaj tak. Ich slová sa vôbec nezhodujú s činmi. Koho mám na mysli ? No predsa ľudí, ktorí v médiách spochybňujú zmysel a význam referenda o rodine a pritom neváhajú obetovať viac »

Kríza tradičnej rodiny a autogenocída

24.01.2015

Tak, ako každý iný, aj ľudský život má svoj začiatok a koniec. O tom, že sa to týka každého jednotlivca, nepochybuje hádam nikto. Že to isté platí aj vo vzťahu k človeku ako živočíšnemu viac »

Zloba, závist, zášť, . . .

12.01.2015

Nie je to zas až tak dávno, čo sme si na námestiach sľúbili lásku. Nie je to tak dávno, čo sme takmer všetci spievali "zloba, závist, zášť, strach a svár, ty ať pominou". Často mám však viac »

Dmitrij Peskov

Hovorca Kremľa Peskov vylúčil automatický návrat Kuríl pod správu Japonska

18.11.2018 21:51

Japonský premiér údajne sľúbil, že ak Rusko prevedie časť ostrovov na Japonsko, americké základne tam nebudú.

francúzsko, demonštrácia, protest, žlté vesty, cesta, auto, blokáda

Počas protestov vo Francúzsku utrpelo zranenia vyše 400 ľudí

18.11.2018 20:18

Štrnásť zranených je vo vážnom stave. Protesty dnes pokračovali na 150 miestach.

bitcoin

Šéfka MMF: Aj centrálne banky by mali vydávať kryptomeny

18.11.2018 19:00

Centrálne banky by mali uvažovať o emisii digitálnych mien, keďže sa nachádzame v období, v ktorom sa mení chápanie peňazí, tvrdí Christine Lagardová.

rusko, obrazy, picasso, maliar, vystava

V Rumunsku sa možno objavil Picassov obraz ukradnutý pred 6 rokmi

18.11.2018 18:45

Na holandskú ambasádu v Bukurešti s obrazom prišla spisovateľka rumunského pôvodu, ktorá o krádeži napísala knihu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 18594x
Priemerná čítanosť článkov: 2066x

Autor blogu

Kategórie